Význam slova esej

esej význam, synonymá a skloňovanie

esej -e ž.

umelecky podaná úvaha o filozofických, umeleckých alebo vedeckých otázkach

esejistický príd.: esejistický štýl

esejisticky prísl.
Čo je esej

Esej (z francúzskeho “essai“ = pokus) je kritické zamyslenie sa nad určitým problémom či javom v písomnej forme. Má subjektívny charakter.

V eseji ide hlavne o vysvetľovanie a dokazovanie, nie len o opisovanie problému. Esej nemusí, ale môže mať úvod, jadro a záver. Je to hybridný útvar náučného, publicistického a umeleckého štýlu. Uvažuje sa v nej o odbornej, filozofickej, literárnej či spoločenskej problematike.

Aký je rozdiel medzi esejou a úvahou

Esej je v podstate úvaha napísaná živo a duchaplne, kde sa rozoberajú otázky na vyššej štylistickej a filozofickej úrovni. V eseji sa oveľa viac využívajú umelecké prostriedky, napr. matafory a epitetá. Vyžaduje dostatok podporných tvrdení, svoj názor v eseji nestačí len vyjadriť, treba ho aj zdôvodniť. Dôležitá je gramatika, formálna úpravu textu a pridržiavanie sa zvolenej témy. Esej si môžete do určitej miery prispôsobiť, to však neznamená, že môžete písať o čomkoľvek. Esej je vlastnou prácou, preštudovaná literatúra slúži len ako odrazový mostík pre vlastné názory pričom na záver práce je potrebné uviesť všetky použité zdroje.


esej synonymá

Synonymá slova esej v synonymickom slovníku:

esej
pojednanie
prednáška
stať
článok
štúdia


esej skloňovanie

Skloňovanie slova esej:

 
podstatné meno, ženský rod
jednotné číslo
množné číslo
(jedna) esej
(štyri) eseje
(bez) eseje
(bez) esejí
(k) eseji
(k) esejam
(vidím) esej
(vidím) eseje
(o) eseji
(o) esejach
(s) esejou
(s) esejami
Napíšte ako prvý ...

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*