esej význam, synonymá a skloňovanie
umelecky podaná úvaha o filozofických, umeleckých alebo vedeckých otázkach
esejistický príd.: esejistický štýl
esejisticky prísl.
Čo je esej
Esej (z francúzskeho “essai“ = pokus) je kritické zamyslenie sa nad určitým problémom či javom v písomnej forme. Má subjektívny charakter.
V eseji ide hlavne o vysvetľovanie a dokazovanie, nie len o opisovanie problému. Esej nemusí, ale môže mať úvod, jadro a záver. Je to hybridný útvar náučného, publicistického a umeleckého štýlu. Uvažuje sa v nej o odbornej, filozofickej, literárnej či spoločenskej problematike.
Aký je rozdiel medzi esejou a úvahou
Esej je v podstate úvaha napísaná živo a duchaplne, kde sa rozoberajú otázky na vyššej štylistickej a filozofickej úrovni. V eseji sa oveľa viac využívajú umelecké prostriedky, napr. matafory a epitetá. Vyžaduje dostatok podporných tvrdení, svoj názor v eseji nestačí len vyjadriť, treba ho aj zdôvodniť. Dôležitá je gramatika, formálna úpravu textu a pridržiavanie sa zvolenej témy. Esej si môžete do určitej miery prispôsobiť, to však neznamená, že môžete písať o čomkoľvek. Esej je vlastnou prácou, preštudovaná literatúra slúži len ako odrazový mostík pre vlastné názory pričom na záver práce je potrebné uviesť všetky použité zdroje.
esej synonymá
Synonymá slova esej v synonymickom slovníku:
esej skloňovanie
Skloňovanie slova esej:
Pridaj komentár